جزوه سؤالات هدفمند خواستگاری :: ترنم مهر

ترنم مهر

سبک زندگی واقعی چیست...؟

به نظر میرسد فایل های جاوا اسکریپت به درستی بارگذاری و اجرا نشده است ، لطفاً دوباره صفحه را بارگذاری بفرمایید .
امضا شده : ۳ تیر ۹۲ ، ۱۴:۳۶
جزوه سؤالات هدفمند خواستگاری

از حجة الاسلام سید محسن موسویان

 

بعد از مشخص شدن اهمیت ازدواج اولین دغدغه نسل جوانی که می خواهند زندگی مطلوب ِ همراه با آرامش داشته باشند داشتن همسر ایده آل  است ....
عدم بینش لازم در برخورد با مسئله ازدواج و عدم تفاهم لازم برای زندگی باعث می شود آمار طلاق در کشور روز به روز افزایش یابد.  با توجه به اینکه در شرایط حاضر با انبوه سوالات جوانان در رابطه با نحوه وچگونگی پرسش  در مراسم خواستگاری ( که یکی از راه های مهم در شناخت همسر مطلوب می باشد )  مواجه گشتیم ؛  برآن شدیم جزوه ای از جزوات راه روشن را به تبیین سوالات مهم خواستگاری  اختصاص دهیم.  . ما در این مقاله سعی نموده ایم علاوه  بر طرح سوالات ،جهت دهی صحیح و لزوم سوال را نیز بررسی نماییم .
 

برای رسیدن به این مهم ( انتخاب همسر ایده آل ) می بایست از چهار راه وارد شد ؛ که عدم توجه به هریک از این موارد ضربه های جبران ناپذیری را به سعادت دنیا و آخرت انسان وارد می نماید .  امام صادق (ع) می فرمایند  : « العامل علی غیر بصیرة کالصائر علی غیر الطریق ولا تزیده سرعت السیر الا بعداً » [1]عمل کننده بدون بصیرت و آگاهی مثل کسی است که در یک مسیری در حال حرکت است اما نه در مسیر اصلی و سرعت در این مسیر تنها باعث دورتر شدنش از مقصد می شود.

اولین قدم داشتن برنامه برای زندگی آینده :

لازمه دستیابی به همسر مطلوب و مناسب  داشتن برنامه برای زندگی آینده خود است. سقراط دانشمند بزرگ یونان می گوید: « زندگی بدون برنامه ارزش زیستن ندارد » . اگر کسی برای زندگی خود هدف و برنامه داشته باشد ؛ می تواند شرایط همسر مطلوب خود را قبل از ازدواج معین نماید . { شـرایطی هـمچون ایـمان و دینـداری[2] ، عاقـل بـودن[3] ،

اصالت خانوادگی[4] ، زیبایی[5] ، هم کفو بودن ( « هماهنگی » در فرهنگ- اقتصاد- منش سیاسی - جسم و سن و... ) قناعت[6] ، با حیا[7] ، خوش اخلاق[8] و.... }

دومین قدم توجه به نقش واسطه[9] :

کسی را که به عنوان واسطه( در انتخاب و تحقیق ) برای ازدواج خود قرار می دهید از شرایط خود آنگونه که هست مطلع نمایید. نکته ای که نبایداز آن غافل بوداین است که: باید  شرایط همسر مطلوب هم ،  برای واسطه معنی شود تا واسطه بر اساس معیارهای ذهنی خود اقدام ننماید . ( به عنوان مثال می گویید همسری مومن می خواهم ؛ کلمه مومن باید معنا شود چرا که ممکن است واسطه تصور متفاوتی نسبت به کلمه مومن داشته باشد . )

سومین قدم تحقیق قبل از خواستگاری :

مرحله دیگر در تشخیص همسر مناسب تحقیق وبررسی پیرامون شخصیت کسی که او را برای ازدواج می خواهید انتخاب نمایید . البته می بایست نکات زیر را در تحقیق مورد توجه  قرار داد :

زمان تحقیق : قبل از هر گونه اقدام ( قدم گذاشتن برای خواستگاری یا آمدن خواستگار به خانه ) در مورد فرد مورد نظر تحقیق نمایید.
انتخاب واسطه : کسی را که به عنوان محقق برای کسب اطلاع از طرف مقابل      می فرستید ؛ زیرک ، دقیق و نسبت به شرایط وخواستگاه شما آگاه باشد.

توجه به متد های مهم تحقیق در امر ازدواج :  افرادی که از آنان تحقیق می شود باید مورد وثوق ( معتمد محل) و متعدد باشد .

چهارمین قدم مراسم خواستگاری[10]:  اگر به سنت خوب خواستگاری دقیق توجه شود ؛ علاوه بر آشنایی خانواده طرفین با هم ، می توان حداقل 70% شخصیت مقابل خود را که نتوانسته ایم در تحقیق به دست آوریم ؛ در نحوه جواب گویی به سوالات بشناسیم.

بی تردید بهترین روش شناخت  صحیح وکامل  در مراسم خواستگاری سوال نمودن آگاهانه  و بدون خجالت وحیا  است .  بسیاری از مشکلات بعد از ازدواج ریشه در خجالتهای افراطی( بی مورد ) و عدم آگاهی ما از زندگی است.

سوالات خواستگاری به چند صورت قابل طرح است :

به صورت مستقیم( چهره به چهره- تلفنی )
به صورت مکتوب
به وسیله واسطه ( سوالات توسط واسطه از طرف مقابل پرسیده می شود و جواب آن را برای شخص بیان می گردد. )

بهترین روش دستیابی به نتیجه مطلوب در خواستگاری  به صورت چهره به چهره  در طرح سوالات است .

از نحوة جواب گویی ها معین می گرددکه فرد مقابل ما دارای چه ایده و اندیشه ای می باشد؛ در روایاتی حضرت علی (ع) می فرمایند : «المرءُ مَخبُوءٌ تَحتَ لِسانِهِ »[11] شخصیت انسان زیر زبانش پنهان است .

آدمـی مخفی اسـت در زیـر زبـان               این زبان پرده است بر درگاه جان

چونکه بادی پـرده را در هـم کشید                سّـر صحـن خانه شد بر ما پدید

کاندر آن خانه گـوهر یا گندم است              گنج زر یا جمله مار و کژدم است[12]


حضرت در جای دیگر  می فرمایند: « ما أََضمَرَ أحدٌ شیئاً إلا ظَهَرَ فی فلتاتِ لسانِهِ و صَفَحات وَجهِِهِ»[13] کسی چیزی را در دل پنهان نکرد جز آنکه در لغزشهای زبان و رنگ رخسارش ؛ آشکار خواهد گشت.

البته برای رسیدن به مطلوب (شناخت طرف مقابل) رعایت نکات[14] زیر در حین پرسش لازم و ضروری است.

نکته اول : مراقب باشید سوالات به صورت باز جویی بیان نگردد؛ زیرا هدف شناخت ،  برای زندگیِ صمیمی است. لذا در نحوه پرسش رعایت ادب و احترام لازم می باشد. دقت کنید نحوه سوال نمودن به صورت  ناز و عشوه هم نباشد .

نکته دوم : از سوالات کنجکاوانه بیشتر استفاده کنید ؟ ( مانند: دیگه چی؟ بیشتر توضیح دهید !  ایجاد سوال در حین جواب گویی به پرسش قبلی و ...)

نکته سوم : از مطرح نمودن سوالات به صورت بسته که جواب آن به صورت  بلی و خیر است خوداری نمایید. به عنوان مثال:
 
تحصیلی
سؤال بسته : آیا رشته تحصیلیت را دوست داری؟
سؤال باز : چرا این رشته را انتخاب کردی؟

 
فردی
سؤال بسته : آیا برای ازدواج آمادگی دارید؟
سؤال باز : نظرتان در مورد ازدواج چیست؟
 
اخلاقی
سؤال بسته : آیا در زمینه رعایت نکات اخلاقی موفق بوده اید؟
سؤال باز : از اخلاق فردیت کمی برایم بگو؟
 
اعتقادی   
سؤال بسته : آیا به توکل بر خدا در زندگی اعتقاد دارید؟
سؤال باز : نظرتان در مورد توکل به خدا در زندگی چگونه است؟
 
سیاسی
سؤال بسته : آیا جریانات سیاسی کشور را دنبال می کنید؟
سؤال باز : نظرتان راجع به جریانات سیاسی  کشور چیست ؟
 
خانوادگی
سؤال بسته : آیا روابط خانوادگی شما بر اساس رحمت و گذشت است؟
سؤال باز : رابطه بین اعضا خانواده شما چگونه است؟
 
اقتصادی
سؤال بسته : آیا حاضرید با این شرایط اقتصادی من زندگی را شروع کنی؟
سؤال باز : انتظار دارید برای شروع زندگی شرایط اقتصادی چگونه باشد؟


سوالات شخصی[15]

1- لطفا  بیوگرافی مختصری  از زندگی خود بیان کنید؟ ( سن ، تحصیلات ، محل تحصیل ، اساتید ، دوستان .....)
2- آیا از ابتدا درهمین محل فعلی سکونت داشته اید؟ ( این سوال به شما برای تحقیق دقیق نسبت به همسرتان کمک فروانی می نماید . و در مراحل تحقیقتان حتما به محل سکونت قبلی آنها سری بزنید ؛ زیرا بعضی از خانواده ها به دلیل مشکلات خاصی  محل خود را تغییر می دهند.)
3- آیا شما دچار بیماری خاصی ( جسمی و روحی) هستید ؟
4- از چه روحیاتی بدتان می آید ؟( در صورت داشتن بعضی خصوصیات که در شما پنهان است و طرف مقابل نسبت به آنها تنفر دارد ، و ممکن است در زندگی آینده مشکلاتی را به وجود آورد؛ با دانستن آنها سعی در بر طرف کردنشان می نمائید.)
5- آیا  عصبی و زود رنج هستید ؟ در زندگی چقدر منطقی هستید؟آیا انتقاد پذیر هستید ؟
6- روابط اجتماعی شما چگونه است؟ ( دانستن نحوه معاشرت اجتماعی و رفت وآمد می تواند شما را در تنظیم روابط اجتماعی -  نحوه صله رحم و... -  در زندگی آینده  تان یاری نماید. )
7- واکنش شما در مقابل اشتباه دیگران چگونه است ؟ چه اندازه عذر پذیر هستید؟

( نحوه جواب گویی به این سوال به شما کمک می کند رفتار طرف مقابل خود -  در صورتی که اشتباهی انجام می دهید یا به گمان او  شما اشتباهی کرده اید - را تشخیص دهید. به هرحال کسی که با او زندگی می کنیم ممکن است یک موقع کاری انجام دهد که اشتباه باشد و بعد قبول کند که اشتباه کرده است. و عذرخواهی کند . توبه پذیری را در خودمان تقویت کنیم . ببینید چگونه خداوند در باره کسی که توبه می کند برخورد می کند - تمام گناهان گذشته او را می بخشد حتی بالاتر می گوید سیئات او را تبدیل به حسنات می کنم-   چگونه انتظار بخشش خدا را داشته باشم حال آنکه نمی توانم از گناه دیگران بگذرم . پس ببخشیم تا خدا ما را هم ببخشد)

8- آیا هنگام پی بردن به اشتباهات قدرت عذر خواهی دارید؟ وقتی که خطا کردم به خودم بقبولانم که وظیفه من عذرخواهی است و باید معذرت بخواهم . نگویم اگر بگویم خطا کردم از فردا دیگر سوار من می شوند و ... نه این حرفها نیست خطا کردم باید بروم و بگویم خطا کردم و ببخشید. اصلا باید به طرف مقابل این شیوه را یاد بدهیم که او هم اینگونه باشد مهمتر از همه اینکه من و همسرم به بچه هایمان یاد بدهیم . اگر خطا کردی اعتراف کن.
9- چقدر شاداب هستید و شادابی را در چه چیزهایی برای خودتان فراهم می کنید؟ ( اگر شخصی شادابی را فقط در بگو و بخند بداند تا حدی از لذات معنوی و آرامش های  غیر مادی دور است . چه بسا انسان در مواقع شادی اشک ( شوق) می ریزد . نباید غافل بود که منشاء همه شادی ها در انس و وصل به ربّ العالمین است. شهید مطهری می نویسد ایمان مذهبی آثار نیک فراوان دارد چه از نظر تولید بهجت (شادابی) وانبساط و چه از نظر نیکو ساختن روابط اجتماعی و چه از نظر کاهش و رفع ناراحتی های ضروری که لازمه ساختمان این جهان است .[16] عوامل ایجاد نشاط در دین عبارت است از : ایمان، طبیعت، ورزش، شوخ طبعی،آراستگی، ازدواج، رفاقت، نظم و...)
10- اوقات فراغت خود را چگونه سپری می کنید؟ ( در اصل مومن وقت فراغتی - بیکاری که بخواهد تلف نشود- ندارد زیرا او در هر لحظه وظیفه خود را می شناسد و بدان عمل می کند . البته در این انجام  وظیفه کار ،تفریح، مطالعه و.. هم می نماید. در روایات ما به انواع تفریحات زن و مرد مسلمان  اشاره شده است. )
11- تا چه میزان در زندگی رازدار هستید ؟ همسر باید سرّ نگهدار و اختیار زبانش دست خودش باشد «خودمان هم همینطور باشیم»  مسائل خانه را بیرون خانه نبرد - مشکلات را به مشاور امین در میان بگذارد - پیامبر اکرم (ص) می فرمایند : « من زنی را که از خانه خود دامن کشان برای شکایت از شوهر خود بیرون رود ، دشمن می دارم»[17]

سوالات مربوط به آینده زندگی مشترک
1- چه اهدافی برای زندگی آینده خودتان در نظر گرفته اید ؟ ( وقتی هدفی عالی و    ایده ال است که در راستای نیل به هدف خلقت و حیات زمینی انسان باشد[18] . پس لازمه یک تفکر ناب انتخاب مسیری است که انسان را به بندگی بکشاند.)
2- چه اهدافی از ازدواج دارید ؟( افراد با توجه سطح فکر وبینش خود جواب متفاوت می دهند غایت ازدواج چیزی جز بقاء نوع نسل نیست ؛ اسلام برای جهت دهی صحیح به ازدواج هدف آن را : حفظ دین ، پیروی از سنت پیامبر (ص)، رسیدن به آرامش ، تأمین غریزه جنسی ، تولید و تربیت نسل صالح ، شکوفایی استعداد های درونی و ... معرفی می نماید. )
3- به نظر شما مهمترین عامل و ملاک موفقیت و خوشبختی در زندگی چیست ؟( معیار کلی هر ارتباطی همسویی و هماهنگی آن با هدف اصلی انسان و کمال انسانیت است .ملاکهای انتخاب همسر باید با اهداف عالی ما مطابقت داشته باشد. یعنی همسر ما باید با اهداف ما انطباق داشته باشد)
4- چه صفاتی را برای همسر آینده تان لازم می بینید ؟ (رعایت دینداری و تقوا  ،مقید به انجام واجباتی همچون نمازو ... ، عاقل بودن ، بانشاط بودن ، منظم بودن و..... )
5- توقع شما از همسر آینده تان چیست ؟( بهترین توقع حرکت در مسیر کمال ( انجام آنچه دین می خواهد) و فراهم نمودن زمینه هایی برای کمال همسر خود است .)
6- افکار مذهبی خانواده همسرتان چقدر برایتان مهم است ؟( هرچند انسان می خواهد با همسر خود زندگی کند ولی عدم توجه به رفتار خانواده همسر و عدم رعایت بعض از نکات شرعی از طرف خانواده می تواند  زندگی را به سردی و رکود بکشاند.)
7- به نظر شما مهریه تا چه اندازه باید باشد؟ ( در هنگام خواستگاری اگر دو نفر هم عقیده شوند  می توانند خانواده خود را برای رسیدن به شرایط مطلوب راهنمایی نمایند . باید توجه داشت مهریه به عنوان هدیه شوهر به همسر خود برای ایجاد محبت است نه ضمانتی برای ادامه زندگی ؛ چه بسیار ازدواجها که برای ضمانت، مهریه را افزایش دادند ولی کار به جایی رسید که زن برای رهایی از این زندگی مهر خود را حلال می کند . نکته دیگر اینکه مهریه را هر موقع زن خواست شوهر باید فراهم کند ( عند المطالبه) حال به جوان می گویند کی داده و کی گرفته!؟پس چرا میزان مهریه را طوری تعیین کنیم که نتوانیم بپردازیم و نکته آخر اینکه روایات زیادی وجود دارد که اهل البیت(ع ) بهترین زنان را کسانی معرفی نموده که مهریه آنان کم باشد - حداکثر مهریه به اندازه عرف اهل دین بیشتر نباشد-  سعی کنیم ما الگوی دیگران باشیم تا جامعه اصلاح شود .)
8- نظر شما در موردنحوه برگزاری مراسم عقد وعروسی چگونه است؟ ( سعی کنیم هزینه های زیادی را ، بیهوده خرج  آرزو های زود گذر خود نکنیم ؛ غالبا مجالس عروسی به دلیل یک دست نبودن فامیل تبدیل به مجلس گناه می گردد . آیا حیف نیست شروع یک زندگی با گناه رقم بخورد[19]؟ آنچه مستحب است ولیمه و غذاست که آن را می توان باوقار و مولودی اهل البیت(ع) ،یا شادی های حلال دیگر و.. تهیه دید . )
9- آیا حاضر به زندگی در شهر های دیگر هستید؟ (فرزندانی که وابستگی شدید به خانواده خود دارند ممکن است در این زمینه نتوانند با همسر خود کنار بیایند و در بعضی از مراحل با مشکلاتی روبرو شوند. البته سعی کنید در تمامی مراحل زندگی، زندگیتان وظیفه ای باشد تا در همه جا ، آرامش لازم را داشته باشید .)
10- انتظار دارید برای شروع زندگی شرایط اقتصادی چگونه باشد ؟ واکنش شما نسبت به کمبود های زندگی چگونه است؟ (آنچه که نباید در زندگی دنیای کنونی فراموش کنیم این است که رازق خداست و رزق هرکس مشخص شده است . لذا با انجام وظیفه و تلاش مقدرات ما برایمان از همان دریچه ای که او می خواهد جاری می گردد.[20]  از طرفی کمبود های اقتصادی مقطعی است وبا تلاش همسر وصبور بودن طرف مقابل وکنترل خواسته ها  قابل حل وتمام شدنی است.به قول معروف با خرجها می توان زندگی کرد اما با برج ها (تجمل گرایی) نمی شود .)
11- نظرتان درمورد زندگی مشترک با خانواده همسرتان چیست؟ ( در هرکجا که زندگی انجام می شود باید احترام به خانواده طرفین رعایت گردد . شاید در شرایط امروزی و وضعیت مسکن تهیه خانه یا اجاره نشینی بسیار دشوار باشد ؛ بودن در خانه پدر می تواندباعث رشد اقتصادی شود. (هرچند اگر کسی توان مالی داشته باشد ؛ جدا بودن بهتر است. زیرا ارتباط و برخورد زیاد باعث عادی شدن روابط ، توجه به عیوب -  عیوبی که داشتن آن برای هر فردی ممکن است -  و شکسته شدن قداست ها می گردد.) . در این سوال میزان اطاعت پذیری زن  نیز مشخص می گردد.
12- زمان عقد چه مقدار باید طول بکشد؟ ( تجربه نشان داده که هرچه زمان عقد طولانی تر باشد توجه به مشکلات دو طرف بیشتر و درنتیجه اثرات مخربی در زندگی آینده ایجاد خواهد نمود . در صد قابل توجهی از طلاقها مربوط به کسانی است که دوران عقد طولانی داشته اند. لذا بهترین مدت عقد را 6 ماه تا  یکسال پیشنهاد کرده اند. )
13- به نظر شما میزان جهیزیه چگونه باید باشد ؟ (امروزه یکی از مشکلات خانواده ها سختگیری های بی مورد و وَهمِ خانواده ها در آبرو آوردن جهیزیه برایشان می باشد. آنچه مهم است تهیه  وسائل ضروری  برای شروع زندگی است و بیشتر از آن تجمل گرایی می باشد. بسیاری از خانواده ها به دلیل فرهنگ غلط موجود زندگی خود را با مشکلات فراوانی روبرو کرده و بعضاً برای حفظ آبرو خواستگار دختر خود را رد می نمایند. دو طرف باید فرهنگ تفاهم را از ابتدای زندگی ایجاد کنند دختر در مهریه وپسر در جهیزیه سختگیری ننماید. )

سوالات مربوط به خانواده طرفین

1- روابط اجتماعی خانواده شما چگونه است؟(مردمی ومورد اعتماد محل ،ساده واینکه کاری به کار دیگران ندارند، اهل صله رحم ورفت وآمد با فامیل ودیگران و..... )
2- بارزترین روحیه ی خانواده شما چیست ؟ (خونگرم ، با وقار، خشک، معمولی ، اهل تفریح ، ... اعمال و رفتار هر خانواده ای متناسب با روحیات و فرهنگ حاکم بر آن خانواده است؛ که ممکن است وجود اختلافات فرهنگی باعث تنش و برخورد طرفین بشود ؛ لذا شناخت این روحیه ها برای شروع یک زندگی مشترک لازم و ضروری است. )
3- میزان تقید به مذهب درخانواده شما چقدر است؟(مقید به انجام دستورات دینی در اکثر زمینه ها نه فقط مسائل عبادی مثل نماز وروزه و.....)
4- مقید بودن شما به دستورات مذهبی چقدر برای خانوده تان مهم است ؟( در بعضی از موارد بعد از ازدواج یکی از دو طرف از آرمانهای مذهبی خود به هر دلیل کوتاه می آید در این زمان کمک ها و هدایت های خانواده خود فرد،  در تغییر روش زندگی بسیار موثر است ، و کمتر زن یا مرد را با برخورد چالشی روبرو می سازد .)
5- میزان آزادی رای و تفکر شما در خانواده تا چه حد است؟( هرچقدر آزادی رای و اندیشه دختر و پسر بیشتر باشد وابستگی غیر منطقی دو طرف کمتر و تبعاً دخالت های خانواده ها کمتر خواهد بود. البته منظور آزادی بی قید و شرط نیست .)
6- میزان وابستگی شما به خانواده(پدر و مادر) چقدر است؟ ( هر چقدر وابستگی غیر منطقی بیشتر باشد دخالت خانواده ها در زندگی فرزندشان بیشتر شده  و بعضاً زندگی را با بحران رو برو می کنند )
7- واکنش پدر و مادر شما دربرخورد با مشکلات زندگی شما چگونه است؟(میزان دخالت های غیر منطقی خانواده در این سوال مشخص می گردد. البته توجه داشته باشید این سوال و دو سوال قبل در یک راستا طرح گردیده و توجه به نحوه پاسخگویی شما را با تناقض گفتاری طرف مقابل آشنا می نماید. )
8- رابطه شما با  مادرتان چگونه است؟( به دلیل اینکه مادران وظیفه تربیت فرزندان را به عهده دارند؛  گرایش روحی فرزندان بخصوص دختران به مادر بیشتر شبیه است. )
9- میزان ارتباط و محبوبیت شما و خانواده تان در فامیل چگونه است ؟ ( قاعدتاً در شرایط کنونی جامعه و فرهنگ های متفاوت حاکم برخانواده ها انتظار محبوب بودن فرد و خانواده در نزد همه اقوام  امری مشکل است . هرچه محبوبیت فرد و خانواده شان بیشتر باشد از همسر هم انتظار همراه یبشتری وجود دارد ؛ لذا فرد می بایست خود را مودب به آداب اسلامی همچون صله رحم ، برخورد منطقی، امربه معروف صحیح و.... نماید . البته نحوه جوابگویی به این سوال می تواند شما را از میزان منطقی بودن همسرتان آگاه سازد )

سوالات اقتصادی

1- به نظر شما ضروریات اقتصادی برای شروع زندگی کدام است؟
2- نظر شما در مورد کار کردن زن بیرون از خانه چیست ( اعم از شغل یا فعالیت اجتماعی)؟ زن و مرد وقتی می توانند به کمال برسند که از وظیفه اصلی خود دور نشوند. حال اگر کار کردن زن با رعایت نوع شغل- رعایت حدود شرعی ، تناسب با روح زن و... - لطمه ای به تربیت فرزند، مدیریت منزل، شوهر داری و...وارد نسازد بلامانع است .البته حضور زن در بعضی از مشاغل بارعایت وظیفه خود،  واجب کفائی است و شوهر هم می بایست زمینه آن را برای همسر خود فراهم نماید. )
3- چقدر معتقد به صرفه جویی و قناعت هستید ؟( البته باید قناعت از دیدگاه طرف مقابل معنا شود . مسلماً کفویت اقتصادی اهمیت ویژه ای دارد چراکه دختری که در خانه پدر از تمکن وپژه ای برخوردار بوده در زندگی با مردی که از لحاظ اقتصادی در طبقه پائین تر قرار دارد با مشکلات و سختی های اقتصادی روبرو خواهد بود.قناعت و صرفه جویی در تعدیل توقعات و تجمل گرایی و ... کمک قابل توجهی می نماید.)
4- مایلید همسرتان در خرید خانه چه نکاتی را رعایت کند؟(با این سوال میزان مادی گرایی و توجه همسر به اضافات وتجملات مشخص می گردد.)


سوالات فرهنگی

1- تحصیلات شما چقدر است؟ آیا قصد ادامه تحصیل دارید؟ در چه دانشگاهی؟  ( تحصیلات همسر اگر او را از وظایف خود نسبت به خانواده و کمال خود باز ندارد اشکالی ندارد نکته دیگر اینکه عمده مشکلاتی که طرفین در بحث تحصیلات پیدا می کنند از سه جهت است «1. هزینه ها تحصیل همسر  2. دور بودن محل تحصیل   3. متناسب بودن رشته تحصیلی با شرایط خانواده » سعی کنید  از همین حالا موضع خود را نسبت موارد فوق معین کرده تا به توافق لازم دست یابند.)
2- چقدر اهل  مطالعه هستید؟ بیشتر از چه شخصیتهایی ؟ مطالعات شما اغلب در چه زمینه هایی بوده است؟ چه مجلاتی مطالعه می کنید؟ (مثلا شخصیتی که تمام وقت خود را صرف مجلات ورزشی ، حل جداول می کند بیشتر گرفتار سطحی نگری است.انسان برای تفکر دقیق متناسب با روح انسانی نیاز به یک سیر مطالعاتی برنامه ریزی شده دارد .)[21]
3- چه قدر از وقت خود راصرف تماشای تلویزیون می کنید؟چه برنامه هایی؟ ( به هر اندازه تماشای تلویزیون بیشتر باشد به همان اندازه قدرت تفکر پائین تر است!)[22]
4- چه شخصیتهایی را به عنوان الگوی فرهنگی خود انتخاب کرده اید؟اشخاص مورد قبول شما در جامعه و فامیل چه کسانی هستند؟ ( جواب این گونه سوالها  به شما کمک می کند آنچه در همسرتان به عنوان مشکل اساسی احساس می کنید ازناحیه شخص مقبول یا الگو «پخش سخنرانی، استفاده حضوری از نصایح و...» بدون برخورد مستقیم آن مشکل را اصلاح نمایید)
 

 
سوالات مذهبی

1- جایگاه دین در زندگی کجاست؟چقدر دین در زندگی می تواند موثر باشد؟(خدایی که حکیم و خالق انسان است ، برای رسیدن انسان به کمال خود شرایطی را فراهم مکند.دین مجموعه دستورات خداوند برای بهره مندی کامل انسان از خود می باشد. وقتی زندگی صورت اصلی خود که همان بندگی - خداخواهی- را پیدا می کند که دین تمامی عرصه های زندگی وارد شود.)
2- نظر شما راجع تقلید از فقیه چیست ؟ چقدر به احکام خود آشنا هستید؟مقلد چه کسی هستید؟
3- به نظر شما جایگاه  توکل به خدا در زندگی تا چه حد است؟ (زندگی بدون توکل یعنی فراموش کردن جایگاه خود در عالم هستی . کسی که به خدا توکل می کند قوی ترین مردم بوده و هیچگاه در کارها اضطراب و یأس او را فرا نمی گیرد ؛ زیرا توجه به خالقی حکیم در عالَم که او را در همه حال کفایت می کند، پشتوانه ای تمام نشدنی و امیددهنده است. البته لازمه توکل رعایت شرایط توکل در زندگی فردی و اجتماعی است.)
4- پایبندی همسرتان به مذهب چه میزان برای شما مهم می باشد؟
5- آیا مقید به نماز اول وقت هستید؟
6- تا چه میزان در مراسمات مذهبی شرکت می کنید ؟ در صورت تداخل ومزاحمت برنامه ها با زندگی شخصی شماکدام یک را ارجح می دانید ؟
7- اعتقادات شما تا چه میزان بر پایه تحقیق و عقلانیت استوار است؟از چه طریقی با اصول دین خود آشنا شده اید؟ (در هر زمان بخصوص امروز که آخرالزمان نامیده می شود نیاز به اعتقادات محکم و عمیق لازمه یک زندگی دینی است. هرچه انسان شبهات را برطرف نماید شیطان که در آخرالزمان با تلاش مضاعفی آمده نامید می شود . حضور در جلسات فکرو اندیشه ، سیر مطالعاتی می تواند انسان را به این مهم رهنمود سازد.)
8- چقدر با قرآن ارتباط دارید؟
9- رعایت حجاب را تا چه اندازه ضروری می دانید؟ تا چه حد آن را رعایت می کنید؟دلیل آن چیست؟[23]

سوالات سیاسی[24]

1- برداشت شما از جریان انقلاب اسلامی چیست؟(آن دسته از افرادی که انقلاب را دارای جایگاهی در نظام احسن می بینند؛ انقلاب را آمادگی مردم جهان برای ظهورامام زمان(عج) تفسیر       می نمایند . امدادهای غیبی که مداوم این انقلاب با آن روبرو بوده- واقعه طبس، کودتای نوژه، فتح خرمشهر، دفاع مقدس و....- خود شاهدی بر این مدعاست)
2- تا چه میزان سرنوشت انقلاب اسلامی برایتان مهم است؟
3- نظرتان در مورد نحوه حکومت کشور و شرایط موجود کشور چیست؟ (اولاًحکم خدا همه جانبه و بدون نقص است . اگر حکم خدا بر جامعه ای حکومت کند بهترین صورت یک اجتماع انسانی خواهد بودو اینکه حکم خدا چِست نیاز به معصومین (ع) داریم. ولی بهترین نحوه حکومت در زمان غیبت حکومت فقیه یعنی کسی که عمر خود را برای یافتن حکم خدا می گذارد؛ است.)
4- باکدام  یک از جریانات سیاسی کشور همسوئی بیشتری دارید؟ (بهترین انسانها حق       مدارترین آنهاست . چپ و راست و... هرکدام که حق بگوید در همان مسئله حقند . مطمئن تریت افراد در انقلاب کسانی هستند که اصول گرا و نه محافظه کار بلکه در تبعیت از ولایت باشند)

 

سوالات ضروری خواستگاری

  1- چه توقعاتی از زندگی فردای خود دارید ؟
  2- چه توقعاتی از همسر آینده خود دارید؟
  3- بزرگترین آرزوی شما چیست؟

 

 
توجه به نکات زیر برای رسیدن به همسر مطلوبتان بسیار موثر است:

 
 
نکته اول : خودشناسی نقش کلیدی در تامین سعادت دنیا و آخرت انسان دارد .انسان اگر خودش را نشناسد و قوای خود را نشناسد ,قدر و قیمت خود را نمی داند و خودش را مفت تلف خواهد نمود؛ حضرت علی(ع) می فرمایند : « برای نفهمی و جهالت یک شخص همین بس که خودش را نشناسد». چون انسان وقتی خودش را نشناسد تمام کارها و اهدافش در مجرای انسانی انجام نمی شود. چه بسا اموری را انسان به عنوان ایده آلهای زندگی خود انتخاب می کند و کمالاتی را کمال خودش می داند که این امور و کمالات در واقع کمال لایق و واقعی انسان نیستند و عامل خوشبختی نخواهند بود .

تامین سعادت مستلزم این است که انسان استعدادها و قوای خود را شکوفا کند و شکوفایی آنها نیز بستگی به شناخت آنها در درجه اول دارد .بعد از شناخت با عمل منطبق بر شناخت می تواند آنها را شکوفا کند تا به سعادت ابدی برسد.

پس استعداد های خود را  خوب بشناسیم تا انتخاب همسر براساس آن استعدادها باشد.

نکته دوم : پیشنهاد می کنیم بعد از مطالعه دقیق جزوه  و به دست آوردن یک دیدگاه و آمادگی ذهنی مناسب سوالات را بر اساس میزان اهمیت دسته بندی نموده ؛ و در جلسه خواستگاری مطرح نمایید . بقیه سوالات رامی توانید در جلسات دیگر یا بصورت تلفنی یا مکاتبه ای بیان نمایید .

نکته سوم : در انتخاب همسر نباید دچار سختگیری بی جا شد: هیچ کس برای ما 100 % نیست به این دلیل که ما برای دیگران100 %  نیستیم.  لذاباید اکثرشرایط مورد نظر را در طرف مقابل جستجو کنیم نه همه شرایط . بسیاری از کمالات را باید در جریان زندگی ایجاد کرد . من باید ببینم جوهر این کمالاتی که من می خواهم در طرف هست یا نیست؟ اگر هست آن وقت در کانون خانواده به آن خواهند رسید.

سختگیری های بیش از حد غالبا افراد را فرسوده، خسته، مقایسه گر، بدبین و ... و او را در انتخاب با وسواس و مشکلات دیگر مواجه می سازد. نباید فراموش کنیم سه اصل مهم در انتخابمان ایمان ، اخلاق نیکو و اصالت خانواده باشد. سختگیریها غالبا افراد را مجبور به تن دادن به افراد به مراتب در سطح پایین ترمی کنند.

نکته چهارم : مستحب است که قبل از تعیین فردی برای ازدواج آقایان دو رکعت نماز بخوانند و بعد از خدا طلب خیر کنند(استخاره)[25] و این دعا را در ادامه بخوانند : «اللهم إنی أرید أن أتزوج فقدّر لی من النساء أعفّهن فرجا و أحفظهن لی فی نفسها و مالی و أوسعهن رزقا و أعظمهن برکة و قدّر لی ولدا طیبا تجعله خلفا صالحا فی حیاتی و بعد موتی»

 

نکته پنجم : در صورتی که نتوانستید در شرایط طرف مقابل به نتیجه ای برسید ؛ حتماً از مشاور مورد اطمینانی کمک بگیرید . در صورتی که فرد را مطابق با شرایط خود ندیدید  به این دستور عمل کنید :  « لو ان العباد حین جهلو وقفوا لم یکفروا و لم یضلوا » اگر بندگان موقعی که چیزی را نمی دانند و آگاهی درستی ندارند و مساله برایشان کاملا روشن نشده است توقف کنند؛ و نه کافر می شوند و نه گمراه می شوند.

در بعضی از موارد جرأت « نه » گفتن را داشته باشید. مطمئن باشید اگر ملاکتان خدا باشد و به او توکل وامید داشته باشید در همه شرایط کفایتتان خواهد کرد .
 

نکته ششم: استخاره جایی درست است که انسان از لحاظ تحقیقات ، سوال و جواب خواستگاری و مشاوره نتواند تشخیص دهد و دو دل به تمام معنا باشد . مواظب باشیم زندگی مطلوب را با وسواس های جاهلانه خود خراب ننماییم . رسول اکرم(ص) می فرمایند : « هنگامی که ازدین و امانت داری خواستگاری راضی بودید ازدواج را فراهم کنید و اگر اینگونه نبودید زمین را فتنه و فساد های بزرگی فرا خواهد گرفت»[26]  

نکته هفتم: ازدواج یک طراوت و یک لذتی دارد که باید در زمان خودش انجام شود لذتی که از بهار می شود برد شاید در پاییز نتوان برد!!! این کششی که در این دوران ایجاد می شود حتی اثرات معنوی خوبی هم دارد . به دوستان توصیه می کنیم که از دوران نامزدیتان حتما برای مسائل معنویتان استفاده کنید. حال اگر آدم بفهمد که معشوق اصلیش خداوند تبارک و تعالی است ، معنای عشق به خداوند را می فهمد( خدایی که دم از دوستیش میزده به اندازه این فرد دوست نداشته که نتواند در فراقش را تحمل کند). عشق مجازی راهی است برای رسیدن به عشق حقیقی . آن وقت است که می فهمد حال عاشقان خداوند چگونه است شب خوابشان نمی برد ، از خواب می پرند به نماز  می ایستند و عبادت می کنند . چرا حوصله شان از عبادت سر نمی رود ؟ خود خدا می فرماید :‌ کذب من زعم انه یحبنی فاذا .....:‌دروغ می گوید کسی که فکر می کند عاشق من است، وقتی شب فرا می رسد می خوابد . به موسی می گوید :‌ تا به حال دیده ای عاشقی پیش معشوق خودش خوابش ببرد ، چرتش بگیرد ؟

نکته هشتم : کسی که زیاد به  چیزی فکر می کند به سمت آن کشیده می شود .  بعضی موقع ها با یک حرف ساده، با یک شوخی، با یک تصادف، با یک نگاه، با یک تبسم، با دیدن یک چهره زیبا، با چند کلمه چت کردن،علاقه وعشقی بوجود اگر بیاید که بدون شناخت ، تفکر ، تحقیق و سنجیدن جوانب مختلف شخصیتی ، فکری ، اعتقادی ، اجتماعی و خانوادگی طرف مقابل باشد؛ خود به خود ذهن به آن مشغول شده  وکم کم علاقه ایجاد می گردد و عقلانیت کنار می رود. که این عشق و علاقة بی منطق و غیر عقلانی انسان را کر و کور کرده و           نمی گذارد واقعیت ها را ببیند.

عشق هایی کز پی رنگی بود            عشق نبود عاقبت ننگی بود
 
 
درد دل :

خدا خواهی :‌ یعنی من در کانون خانه ، خدا بخواهم . خود نخواهم ، دنبال دل خودم نباشم .من در انتخاب همسر ببینم چه کسی می تواند مرا به خدا نزدیک کند . چه کسی می تواند مرا در مسیر کمال کمک نماید ؛ چون هدف من رسیدن به کمال است . حضرت امام(ره) فرمودند اگر 124 هزار پیغمبر با هم یکجا جمع شوند با هم دعواشون نمی شود . چرا ؟ برای این که همانیکه هود(ع) می گوید همان را نوح(ع) می گوید؛ همان را هم موسی(ع) می گوید و همان را عیسی(ع)  می گوید!! ‌همه یک افق را نگاه می کنند . اگر من خدا را بخواهم و همسرم هم خدا را بخواهد ما با هم برخورد پیدا نمی کنیم. اما چرا من با همسرم دعوا می کنم؟! چون او می گوید خدا، من می گویم خودم. نه پدرسالاری ، نه زن سالاری و نه فرزندسالاری . اسلام هیچیک را قبول ندارد. یک چیز را قبول دارد و آن حق سالاری وخدا سالاری است. اگر در خانه ها حق سالار بشود مشکلات حل می گردد. مگر می شود یک دختر و یک پسر از دو خانواده به هم برسند با هم اختلاف نداشته باشند ؟ بعضی مواقع سر خیلی موارد جزئی باهم اختلاف پیدا می کنند . طبیعی است . مهم این است که من نخواهم حرف خودم را به کرسی بنشانم اوهم نخواهد . او نظرش را بگوید  من هم بگویم تا حق را پیدا کنیم. این را حق سالاری می گویند. پس فقط دینداری و خدا خواهی. ما باید به خودمان به بلندای ابدیت نگاه کنیم و به همسر آینده مان نیز به بلندای ابدیت نگاه کنیم. ما برای آینده های احتمالی مان تلاشهای فراوانی می کنیم . حال برای ابدیت و آخرت که قطعی است باید محکمتر باشیم و بفکر باشیم.
 
انشاء الله همیشه در تمامی مراحل زندگی بتوانید انتخابهایی به وسعت  ابدیت (دنیا و آخرت) بنمایید .

 

 

 

پاورقی :

ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ ـ


[1] بحارالانوار ج1 ص206
 
[2] مهمترین ویژگی همسر مطلوب مساله ایمان است . اول خود من ایمان داشته باشم و بعد دنبال یک فرد با ایمان بگردم. ایمان چیست ؟ ایمان یعنی باور . باور به ‌مبدأ ، ‌معاد و کلاً اصول دین . باور داشتن ‌اینکه من بگویم خدا هست ،پیامبر هست ، قیامت هست ، من انسانم و مسئولیت دارم، نیست؛ این ایمان لفظی است. ایمان سه مرحله دارد. حضرت علی علیه‌السلام فرمودند :‌الایمان معرفة بالقلب اقرار باللسان و عمل بالارکان . ایمان (ریشه اش) باید در دل (شکوفه اش )اقرار و گفتارش در زبان و (میوه و ثمرش) عمل نمودن به وظایف باشد.عمل بدون ایمان شاخه بدون ریشه است و ایمان بدون عمل درخت بی ثمر است کسی که دیندار است  علاوه بر آرامش در  مسیر بندگی و توجه به عملی کردن دستورات دین در زندگی ؛ اگر همسر خود را دوست هم نداشته باشد در حق او ظلم نمی کند . بر خلاف بی دین که برای رهایی از زندگی از هرگونه ظلمی دریغ نمی کند.
 
[3] نحوه معاشرت ، نشست و برخاست و جوابگویی به سوالات در خواستگاری می تواند شما را از میزان عقلانیت همسرتان آگاه سازد. در روایت داریم« العقل ما عبد به الرحمن و اکتسب به الجنان » عقل آن است که ما را به بندگی خدا بکشاند و بهشت را برای شخص به ارمغان بیاورد . لذا در روایت از ازدواج با انسانهای کم عقل ( احمق) ما را برحذر نموده اند ، زیرا : همدم بودن با این افراد بلاست و فرزندان او نیز ضایع می شود( بحارج103ص237) البته برای پی بردن  این ویژگی در شخص مورد نظر اهل البیت(ع) ما را یاری نموده اند آنجا که فرموده اند: « کیفیت الفعل تدل علی کمیت العقل » چگونگی رفتار و سکنات نشان دهنده میزان عقل انسان است .
 
[4] در روایت است که پیامبر(ص) می فرمایند:« در خانه های صالح ازدواج کنید زیرا عِرق ( ریشه و تبار) کار خودش را می کند» . یا فرمودند: « بپرهیزید از گل کنار منجلاب ؛ سوال شد که گل کنار منجلاب چیست؟ حضرت فرمودند: زن زیبا در خانه فاسد ». لذا فرمودند همسر را از خانواده ای پاک انتخاب کنید ، به پدر و مادر بخصوص به مادر توجه کنید. ازدواج شروع زندگی با یک فرد نیست بلکه پیوند با یک خانواده ، بلکه با یک فامیل است . کودک هر آنچه دارد از آغوش مادر است اگر چه نیکخوی باشد و .... .افکار مادر ، احساسات و پندار او همه در جنین اثر می گذارد.
 
[5] چهره و جمال ظاهری معیار اصلی برای ازدواج نیست ولی اگر با بی توجهی با این مسئله برخورد بشود در زندگی مشترک مشکل زا خواهد بود و فرد اگر چهره طرف مقابل به دلش ننشسته باشد رابطه خوب و مثبتی با همسرش نمی تواند برقرار کند و غیر مستقیم بر رفتارها و برخوردهایش تاثیر گذار خواهد بود .

 
[6] قانع به کسی می گویند که به امکانات در حد گذران زندگی بسنده کند . یعنی حریص ، طماع و زیاده طلب نباشد. البته به معنای دست از کوشش برداشتن نیست . کوشش در حد نهایت ، بهره برداری در حد نیاز.قناعت مالی است پایان ناپذیر. حرص، فقر حاضر است .پیامبر(ص) : « اعظم النساء‌ برکة اسهل هن معونة » بزرگترین زنها از نظر برکت آسان گیر ترین آنها در جهت بار زندگی است . یعنی همسر من کمر مرا زیر بار زندگی خم نکند.
 
[7] حیا یعنی شرم. لا دین لمن لا حیاء له . ایمان ندارد کسی که حیا ندارد. احسن ملابس الدنیا الحیاء . نیکوترین لباسهای دنیا حیاست. ما برای سه منظور لباس می پوشیم . جلوی آفت ها را بگیریم ، زشتی ها را بپوشانیم ، بدن خود را زیبا کنیم و زینت بدهیم. حیا هم همین سه را برای ما می آورد . آدمی که حیا داشت زشتی های خُلقیش پوشیده می شود . کسی که حیا داشت آلوده به زشتی ها نمی شود و آفتها از او دور می شوند . کسی که حیا داشت زیبا می شود یعنی دروغ می رود و صداقت می آید ، کینه می رود و محبت می آید .
 
[8] اخلاق چیزی ورای دین نیست . اخلاق نیکو میوه و ثمره دینداری است در روایت از امام رضا (ع) آمده که حضرت فرمودند :« دخترت را به ازدواج کسی که بد اخلاق است درنیاور». ‌ از نشانه های اخلاق خوش خنده رو بودن و بشاش بودن ، متانت ،وقار، سنجیده گویی، برخورد کریمانه و بزرگوارانه ، عدم پرخاشگری، مردم داری ، نظم و انظباط ، رعایت حقوق دیگران ،ظلم ستیزی و.... است؛ یک آدم خوش اخلاق کسی که اخلاق الهی در تمام جهات داشته باشد. مؤمن غمش در دلش است و خنده اش بر لب
 
[9] پیامبر اکرم (ص) می فرمایند: « اگر کسی برای ازدواج بین مومنین تلاش کند که به سرانجام برسد در بهشت 1000 همسر بهشتی برای او در نظر می گیرند؛ و با هر قدمی که در این راه بر می دارد یا هر کلامی که در این راه ستفاده می کند خداوند ثواب یک سال عبادتی را که روزها روزه و شبها به شب زنده داری گذرانده  باشد برای او می نویسند». (ثواب الاعمال) حضرت سجاد علیه‌السلام : « اگر کسی برای برادر دینی اش کمک کند که همسری انتخاب بکند که به این وسیله این شخص در کنار این همسر آرام بگیرد و انس بگیرد خداوند این عمل شخص را به صورت موجودی در قبر در می آورد که مایه آرامش شخص در قبر شود » در روایتی دیگر امام کاظم (ع) می فرمایند:« سه دسته روزی که سایه بانی در قیامت وجود ندارد در سایه عرش الهی قرار میگیرند کسی که برای ازدواج برادر مسلمان خود قدم بردارد ، خدمتی به او نماید و راز اورا کتمان کند. (میزان الحکمه ج3ص1180)
 
[10] ممکن است کسی سوال کند چرا همیشه مردان باید خواستگاری کنند آیا در اسلام خواستگاری زن از مرد اشکال دارد؟ جواب : این کار شرعا اشکالی ندارد؛ ولی آنچه بطور طبیعی فرهنگ شده و از نظر روانشناختی تایید شده اقدام اولیه از سوی مرد است و زن منعکس کننده وتشدید کننده محبت آغاز شده از سوی مرد است. یک نکته را باید توجه داشت و آن این که اگر زن خواستگاری نمود، باید خود را برای شنیدن پاسخ منفی طرف مقابل نیز آماده کند؛ خصوصاً که دختران در این زمینه حساس‏تراند و در صورتی که اقدام به خواستگاری کنند و با پاسخ مناسبی روبه‏رو نشوند، ممکن است از نظر روحی بسیار متألم گردند.
 
موضوع دیگر آن که ممکن است در چنین مواردی (خواستگاری زن از مرد) طرف مقابل، برداشت صحیحی از این اقدام نداشته باشد و بلکه به فکر سوء استفاده از موقعیت پیش آمده باشد. از این رو توصیه می شود که حتی الامکان به طور مستقیم اقدام نکرد و با استفاده از  واسطه‏های مؤمن و مورد اعتماد،  تمایل خود را  ابراز نمایید.البته آنچه گفته شده در شرایط عادی است. اما اگر مورد استثنایی بود ویا تمایل طرفینی است خواستگاری از سوی زن ویا پیشنهاد اطرافیان زن اشکالی ندارد . آنچه مسلم است خواستگاری زن از مرد با فرهنگ دینی منافات نداشته و در قرآن وسنت شواهدی بر این امر وجود دارد .  (جهت اطلاع بیشتر به جزوه مدیریت احساسات جزوه شماره 2 مجموعه راه روشن مراجعه نمائید )
 
[11] مستدرک الوسائل ج9 ص29 ح 10120
 
[12] مولوی ؛ مثنوی معنوی ، دفتر دوم ص241
 
[13] حکمت 26 نهج البلاغه
 
[14] برگرفته از کتاب مدیریت خانواده ج1 ( استاد نیلی پور )
 
[15] بعضاًً سوالات از مباحث ازدواج استاد معمار منتظرین گزینش شده است .
 
[16] انسان و ایمان ص 48
 
[17] نهج الفصاحه ص194
 
[18] جهت اطلاع بیشتر به جزوه هدف حیات زمینی آدم جلسه 1تا3 اثر استاد طاهرزاده مراجعه نمائید.
 
[19] شخصی نصیحت می نمود : مراسم عقد و عروسی خود را طوری برگزار کنید که بتوانید امام زمان(عج) را به مجلستان دعوت نمائید .
 
[20] برای اطلاع بیشتر در این زمینه به کتاب جایگاه رزق در عالم هستی نوشته استاد طاهرزاده مراجعه نمایید.
 
[21] جهت اطلاع بیشتر به جزوه « مطالعه مقدمه ای برای اصلاح خیال » از مجموعه راه روشن مراجعه فرمایید.
 
[22] جهت اطلاع بیشتر به کتابهای« زوال دوران کودکی» و « زندگی در عیش مردن در خوشی» نوشته نیل پستمن ترجمه سید محمد صادق طباطبایی مراجعه شود.
 
[23] جهت هرچه محکمتر نمودن عقیده خود به جزوه حجاب تاج بندگی ( شماره 1 مجموعه راه روشن ) مراجعه فرمایید
 
[24] در کل شاید سوالات سیاسی آنقدر اهمیت نداشته باشد ؛ لکن اگر زن و شوهر از لحاظ منش سیاسی با هم سازگاری نداشته باشند در عرصه های گوناگون احتمال تضاد فکری و خدای ناکرده داخل نمودن این جریانات در روابط زناشویی موجب بروز اختلاف می گردد. البته این نکته را فراموش ننمایید یکی از نشانه های مومن واقعی آشنایی با زمانه خود و جریانات متداول جهان است . لذا یکی از ارکان بحث انتظار امام زمان (عج) شناخت وضع موجود و ناراحتی از آن می باشد و این مهم جز با تفکر و دقت در شرایط زمانه به دست نمی آید.
 
[25] منظور از استخاره در اینجا یعنی: خداوند ا هرچه خیراست همان را برایمان پیش بیاورد نه آن استخاره ای که درعرف مطرح است . البته خانم ها هم می توانند این نماز را بخوانند ولی چون سوال کننده از حضرت مرد بوده لذا ضمائر به صورت مونث  بیان شده است..
 
[26] بحار الانوار ج103ص372

 


کانال تلگرام ترنم مهر

منتشر کننده مطلب : مهدی جزینی
جستار کلمات:

استادطاهرزاده

ترنم مهر

حجة الاسلام موسویان

خواستگاری

دانلود نسخه pdf

سؤال خواستگاری

سوالات شب خواستگاری

محسن موسویان

ویژه

پرسش خواستگاری

نظرات (۳)

ممنون از سایتتون
پاسخ:
سلام خواهش میکنم

ارادت
بسیار مفیدبود و جامع .استفاده از آیات و روات دلیل این زیبایی بود.
خدا قوت
ممنون


با سلام

راهنمایی خیلی خوبی برای من بود  خصوصا که از آیات و روایات هم استفاده کرده بودید

باتشکر

موفق و پیروز باشید

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
"